آمپر بنزین

«جاجیگا» بررسی کرد

هزینه بنزین در سفر به مقاصد پر طرفدار از مبدأ تهران

اکثرمون دوست داریم قبل از اینکه یه کاری رو انجام بدیم تمام جوانبش رو بررسی کنیم، مزایا و معایبش رو بسنجیم. هزینه هاش رو لیست کنیم که با جیبمون بخونه تا مبادا پیشبینیمون به هم نریزه و دچار دردسر نشیم.

سفر هم مثل هر چیز دیگه ای هزینه های خودش رو داره. هزینه های مرتبط با خورد و خوراک، جایی که برای اقامت انتخاب می کنیم که با توجه به نوع سفر، می تونه از یه سفر کم هزینه و به اصطلاح ادونچر که اقامتش تو چادر و در طبیعت باشه، شروع بشه و به اقامتگاههای ارزون تا ویلاهای لوکس و با استخر ختم بشه.

از هزینه های دیگه سفر که همون اول باید بهش فکر کنید هزینه جا به جاییه! هزینه ای که هر سفر ذاتاً با خودش داره.
حالا خود این جا به جایی هم خب می تونه به طرق مختلفی انجام بشه. می تونید با وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و قطار و هواپیما سفرتون رو انجام بدید که در مطلب دیگه ای بهش مفصل می پردازیم.
اما ما در جاجیگا در این مطلب به هزینه سفر با خودروی شخصی یه نگاهی می کنیم و با این وضعیت جدیدی که به وجود اومده هزینه بنزین مقاصد پر طرفدار رو با مبدأ تهران براتون بررسی می کنیم تا راحت تر بتونید هزینه های سفرتون رو ارزیابی کنید و در موردش تصمیم بگیرید.

در این مطلب سه نوع خودرو مورد بررسی قرار گرفت. یک خودروی تقریبا کم مصرف مثل پژو ۲۰۶، یکی یه خودروی سدان معمولی مثل پژو ۴۰۵، پرشیا یا سمند و سر آخر هم میانگینی از اتومبیلهای شاسی بلند که خب به طبع با توجه به حجم موتور و وزن و … سوخت بیشتری رو مصرف می کنند. تمام هزینه سفر با بنزین آزاد یعنی هر لیتر ۳ هزار تومان بررسی شده و ما ماشینامون رو برای این بررسی از مبدأ تهران به شش مقصد چالوس، رشت، اصفهان، یزد، تبریز و شیراز فرستادیم و البته که هزینه ها و میزان مصرف سوختی که می بینید هزینه رفت و برگشت به هر مقصده.
اینفوگرافیک زیر اطلاعات کامل تری از این بررسی رو در اختیارتون قرار میده.

 

در ادامه مطلب ما بهتون میگیم چطور میتونید مصرف سوختتون رو کمتر یا به عبارت بهتر بهینه کنید.

  1. سعی کنید آرومتر رانندگی کنید. سرعت بالاتر مصرف سوخت بیشتری هم به همراه خواهد داشت. امتحان کنید، اگر با سرعت ۹۰ کیلومتر به جای ۱۱۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید نه تنها در زمان رسیدن به مقصد خیلی تفاوتی ایجاد نمیشه بلکه مصرف سوخت کمتری هم خواهید داشت.
  2. فشار باد تایرهاتون رو میزون کنید. فشار باد کم یکی از دلایل اصلی افزایش مصرف سوخت در مسافرتهای طولانی است.
  3. فیلتر هوای خودرو رو مداوم چک کنید. یک فیلتر هوای کثیف و نامناسب روی جریان ورودی هوا به داخل موتور تأثیر منفی گذاشته و مصرف سوختتون رو افزایش میده.
  4. پرگاز رانندگی نکنید. برای شروع حرکت و یا پشت چراغ قرمزها شتاب گیری سریع نداشته باشید. استاندارد و آروم شروع به حرکت کنید.
  5. سعی کنید اگر دمای هوا مناسبه در سرعتهای پایین به جای استفاده از کولر، پنجره ها رو پایین بکشید و از هوا و طبیعت لذت ببرید.
  6. از تایرهای پهن استفاده نکنید. بهتر است از سایز استاندار تایر در هر خودرو استفاده کنید. تایر هر چه پهنتر باشه سطح اصطحکاک بیشتری با جاده ایجاد میکنه. سطح اصطحکاک بیشتر یعنی مقاومت بیشتر در نتیجه مصرف سوخت بیشتر.
  7. کابین و صندوق عقب خودرو کمد شما نیست. وسایل اضافی که لازم ندارید همراهتون باشه رو خالی کنید و ماشین رو سبک کنید.
  8. درب باکتون رو چک کنید. بنزین، مایعی بسیار فرّار است. درب باک خراب یا معیوب می تونه باعث هدر رفت بنزینتون بشه.
  9. از روغن موتور مناسب استفاده کنید. سعی کنید از روغنی استفاده کنید که پایین ترین (رقیق ترین) گرانروی توصیه شده از طرف سازنده خودرو رو داشته باشه. برای انتخاب روغن موتور مناسب این مقاله رو مطالعه کنید.
  10. موتور، قلب اتومبیل شما است. اگر درست کار نکند نه تنها به بقیه اجزا آسیب وارد کرده بلکه مصرف سوخت شما رو هم افزایش میده. پس هم به سنسورها و اخطارهای احتمالی توجه کنید هم به طور دوره ای موتورتون رو تنظیم کنید.

در پایان باید به این نکته اشاره کنم همه این موارد با هم می تونه به میزان قابل توجهی مصرف بنزین شما رو کاهش بده و به نفع جیبتون عمل کنه اما یک نکته مهم تر هم وجود داره. اون هم کمکیه که با مصرف سوخت کمتر و در نتیجه ایجاد آلودگی کمتر به محیط زیست و طبیعت می کنیم.

فرحناز هوسمی

فرحناز هوسمی

ثبت دیدگاه

جاجیگا را دنبال کنید