567 کویر مرنجاب، از تپه‌های شنی تا جزیره سرگردان

سفر به کویر مرنجاب از تپه‌های شنی تا کاروانسرای تاریخی

کویر مرنجاب، از تپه‌های شنی تا جزیره سرگردان

“کویر مرنجاب کجاست؟”

کویر مرنجاب یکی از نام آشناترین مناطق کویری کاشان و اصفهان است که  نامش از یک کاروانسرای قدیمی متعلق به دوران صفویه گرفته شده.

منظره‌ای از تپه‌های شنی خاکی رنگ با وجود جنگل‌ درختچه‌های تاغ که از گیاهان کویری است و جا به جا دریاچه‌های سفید نمکی، مناظری است که در کویر مرنجاب اصفهان پیش افق نگاه‌ قرار می‌گیرد.

کویر مرنجاب کجاست؟
سفر به کویر مرنجاب

در کویر مرنجاب تفریحات متنوعی در انتظار شماست؛ با پای برهنه روی شن‌های کویر قدم بزنید و آرامش کویر را از نزدیک لمس کنید.

اگر طرفدار هیجان هستید و می‌خواهید آدرنالین خون‌تان بالاتر برود، موتور سواری و آفرود با سرعت بالا روی تپه‌های شنی کویر مرنجاب را از دست ندهید.

این کویر برای طبیعت گردان و کسانی که به رصد ستارگان در آسمان عمیق و پر ستاره کویر علاقه دارند جذاب است.

در سفر به کویرهای ایران علاوه بر مواجهه با طبیعت خاص و تماشایی، با وجود انواع تفریحات هیجان انگیز کویری و همچنین اقامت در اقامتگاه کویر مرنجاب، سفر جذاب و پر خاطره‌ای را تجربه خواهید کرد.

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب کجاست؟

مرنجاب یکی از کویرهای جذاب استان اصفهان است که در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان قرار دارد و پوشش گیاهی و جانوری متنوع‌اش آن را دیدنی‌تر کرده.

با بالا رفتن از رمل‌های کویر مرنجاب، چشم‌اندازی سراسر سفید از دریاچه نمک آران و بیدگل پیش روی شماست.

کویر مرنجاب با داشتن تپه‌های شنی بلند و محصور شده میان دریاچه نمک و انواع تفریحات هیجان‌انگیز به یکی از قطب‌های کویرنوردی ایران تبدیل شده و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند.

داستان نامگذاری کویر مرنجاب

داستان نامگذاری این کویر به زمان صفویه و پادشاهی شاه عباس برمی‌گردد و گفته می‌شود مرنجاب خلاصه شده عبارت «مرد رنج آب» است که به دلیل دشواری پیدا کردن چاه آب در این منطقه به این اسم نامگذاری شده.

البته امروزه کویر مرنجاب خشک و بی آب و علف نیست و به سبب داشتن آب و غذای کافی پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد.

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب از نظر آب و هوایی اوایل پاییز تا اوایل بهار یا به عبارتی نیمه دوم سال است.

مخصوصا پاییز که تغیرات دمای هوا هم ملایم‌تر است و دمای هوای روز تا 20 درجه و دمای هوای شب تا 5 درجه می‌رسد.

البته اگر تمایل دارید در زمان خلوت تری به کویر مرنجاب سفر کنید و تحمل سرمای هوای شب کویر را هم دارید، زمستان را برای سفر انتخاب کنید.

فاصله تهران تا کویر مرنجاب

کویر مرنجاب به سبب فاصله کمی که از تهران دارد، به یکی از کویرهای پرطرفدار بین اهالی پایتخت تبدیل شده است.

از تهران تا کویر مرنجاب حدود 270 کیلومتر است و برای رسیدن به کویر مرنجاب باید چیزی حدود 4 ساعت رانندگی کنید.

برای رسیدن به کویر مرنجاب کافی است از آزادراه خلیج فارس حرکت کنید و با عبور از شهرهای قم و کاشان به روستای آران و بیدگل برسید.

فاصله کویر مرنجاب تا اصفهان

از مرنجاب تا اصفهان چیزی حدود 260 کیلومتر فاصله است و با حدود 3 ساعت رانندگی به این کویر خواهید رسید.

اگر بخواهید از اصفهان به سمت کویر مرنجاب حرکت کنید، ابتدا باید از شمال شرق اصفهان وارد جاده کاشان شوید و سپس از آنجا به روستای آران و بیدگل بروید.

اقامت در کویر مرنجاب

اقامت در کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

یکی از جاذبه‌‌های سفر به کویر، زندگی در میان خانه‌های با معماری کویری و بومگردی‌های زیبای کویری است.

بیشتر اقامتگاه‌های بوم گردی مرنجاب در روستای آران و بیدگل قرار دارند و با اجاره اقامتگاه بوم گردی در آران و بیدگل در کنار لذت بردن از تپه‌های شنی و تماشای آسمان پر ستاره شب، اقامت راحت و بی دردسری هم خواهید داشت.

تفریحات کویر مرنجاب

تفریحات کویر مرنجاب
کویر مرنجاب کجاست

در کویر مرنجاب تفریحات و تجربه‌های منحصر به فرد و مهیجی در انتظار شماست.

از رصد ستارگان درشب گرفته تا شب نشینی دور آتش و حس پیاده‌روی در تپه‌های شنی و عکاسی در منظره بی‌نظیر کویر.

به غیر از اینها تفریحاتی مثل شتر سواری، سافاری و آفرود، سند بوردینگ و رانندگی با موتور چهار چرخ نیز در کویر مرنجاب منتظر شماست.

لوازم ضروری برای سفر به کویر مرنجاب

سفر به کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

سفر به کویر مرنجاب همان قدر که جذاب و دوست داشتنی است در مقابل اگر بدون آمادگی و تجهیزات لازم به آن سفر کنید امکان دارد خطرآفرین باشد و یا شما را با مشکل رو به رو کند. پس هیچ‌وقت و تحت هیچ شرایطی بدون تجهیزات کامل و راهنمای آشنا به منطقه به این مقاصد سفر نکنید.

به طور کلی لوازمی که حتما باید در کویر مرنجاب همراه خود داشته باشید عبارت اند از:

  • آب:  در کویر اگر احساس تشنگی کنید، متاسفانه هیچ چشمه و رودخانه‌ای پیدا نمی‌کنید، پس حتما به مقدار کافی آب با خودتان به همراه داشته باشید.
  • لباس مناسب: سعی کنید برای سفر به کویر لباس راحت و مناسب با طبیعت به تن کنید. پوشیدن شلوار و پیراهن آستین بلند از شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند. البته اگر قصد دارید شب را در کویر سپری کنید حتما لباس گرم با خود ببرید.
  • غذا و خوراکی:  کویرگردی شما را خسته و گرسنه خواهد کرد و از آنجایی که تا کیلومترها به فروشگاه دسترسی ندارید، بهتر است خوراکی مورد نیازتان را با خود ببرید.
  • وسایل مکان‌یابی در کویر: داشتن نقشه، جی‌پی‌اس و قطب‌نما حتما در کویر به کارتان خواهد آمد.
  • کرم ضدآفتاب، عینک آفتابی، کلاه لبه‌دار، پاوربانک جیبی و پوتین مناسب برای پیاده‌روی در کویر، پماد دفع حشرات و جعبه کمک‌های اولیه از دیگر وسایل لازم و ضروری برای سفر به کویر مرنجاب است.

جاهای دیدنی کویر مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

دیدنی‌های کویر مرنجاب
کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب یک بنای تاریخی به جا مانده از دوران صفویه است که امروزه کارایی قدیمی خود را از دست داده و به عنوان یک بنای تاریخی در کویر مرنجاب خودنمایی می‌کند.

این کاروانسرا از بزرگترین کاروانسراهایی است که در زمان شاه عباس صفوی ساخته  شده و مسیری پر رفت و آمد برای دسترسی از اصفهان به مشهد بوده است.

امروزه کاروانسرای مرنجاب یک اقامتگاه کویری هم محسوب می‌شود و می‌توانید با داشتن کیسه خواب در اتاق‌های این کاروانسرا که به صورت کف خواب هستند، در دل کویر اقامت داشته باشید.

دریاچه نمک آران و بیدگل

کویر مرنجاب
دریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک را می‌توان یکی از شاهکارهای طبیعت دانست. تماشای زمین سفیدپوش از کریستال‌های نمکی که زیر نور خورشید برق می‌زنند، حتما شما را به وجد خواهد آورد.

دریاچه نمک مسیله که با نام دریاچه نمک آران و بیدگل هم می‌شناسند حدود 2400 کیلومتر مربع مساحت دارد و در فاصله 35 کیلومتری روستای آران و بیدگل قرار دارد.

دریاچه نمک مسیله در اکثر روزهای سال خشک و نمکی است اما در مواقعی که باران می بارد، ارتفاع دریاچه به بیش از 2 متر خواهد رسید، هرچند به لطف گرمای آفتاب، به سرعت تبخیر می‌شود.

دریاچه نمک آران و بیدگل امروزه میزبان گردشگران و کویرگردان زیادی است، البته آنچه باعث زیبایی این دریاچه شده فقط سفیدی و بزرگی آن نیست، بلکه شکل‌های چند ضلعی به وجود آمده از نمک، زمین این دریاچه را جذاب‌تر کرده‌اند.

جزیره سرگردان

سفر به کویر مرنجاب
جزیره سرگردان مرنجاب

اگر در روزهای بارانی به کویر مرنجاب سفر کنید، شانس دیدن جزیره سرگردان را خواهید داشت.

در داخل دریاچه نمک آران و بیدگل جزیره‌ای به نام سرگردان وجود دارد که بعد از بارندگی و با تابش آفتاب روی نمک‌ها ایجاد می‌شود.

اما چرا سرگردان؟ شدت تابش آفتاب در روزهای گرم سال خطای دید ایجاد می‌کند به طوری که تصور می‌کنید نمک‌زار در حال حرکت است در صورتی که در اصل جزیره ثابت است و این فقط یک خطای دید جذاب و دوست داشتنی است.

کوه کلنگ

تا به حال به کوهنوردی میان کویر فکر کرده‌اید؟ باید تجربه جذابی باشد.

کافی است پنج کیلومتر از کاروانسرای مرنجاب فاصله بگیرید، بعد از پشت سر گذاشتن تپه‌های شنی به کوه کلنگ و چشم‌انداز بی‌نظیرش خواهید رسید.

برای عاشقان عکاسی این کوه یکی از بهترین لوکیشن‌ها برای عکاسی از طبیعت است.

سخن آخر

سفر به کویر مرنجاب به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهایتان تبدیل خواهد شد و تا همیشه گوشه ذهنتان می‌ماند.

در این نوشتار یک سفر مجازی به کویر مرنجاب داشتیم و سعی کردیم به همه مطالب پیرامون این کویر زیبا و هر چه برای سفر به کویر مرنجاب نیاز است، بپردازیم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

لطفاً امتیاز دهید

معصومه ذاکراکبری

ثبت دیدگاه

وب‌سایت جاجیگا

جاجیگا را دنبال کنید